Od dzieciństwa uczymy się, jak należycie dbać o własną higienę osobistą. Kiedy jesteśmy dziećmi to niechętnie podchodzimy do przestrzegania nawet podstawowych wskazówek, chociażby prawidłowego mycia rąk przed każdym posiłkiem. Jednak nawet niektórzy dorośli nie zawsze przestrzegają zaleceń w ramach pielęgnowania własnej higieny osobistej, co jest ogromnym błędem.

Zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania higieny rąk

Wydawać by się mogło, iż taka prozaiczna czynność, jak mycie rąk, nie może wcale przynieść wiele szkody naszemu zdrowiu, zwłaszcza gdy jesteśmy dorośli i rzekomo bardziej odporni na różnego rodzaju infekcje. Powszechnie sądzi się, że problem „chorób brudnych rąk” dotyczy wyłącznie małych dzieci, które nie tylko przed jedzeniem nie myją dłoni, służących do zabawy w niezbyt czystej piaskownicy czy głaskania bezpańskich zwierząt, ale również lubią przekąsić nieumyte owoce niedawno zerwane z drzewa lub warzywa z grządki, przepełnione różnego rodzaju drobnoustrojami. Prawdą jest fakt, iż dzieci – ze względu na dopiero kształtujący się układ odpornościowy – są bardziej narażone na zaatakowanie przez pasożyty typu glista ludzka, owsiki, toksoplazmoza, toksokaroza czy lamblia, wywołujące głównie choroby układu pokarmowego, na które z powodu braku odpowiedniej higieny dłoni umiera aż 3,5 miliona dzieci na całym świecie.

Jednakże problem ten na większą skalę dotyczy również osób dorosłych. W ich przypadku także istnieje możliwość zachorowania, np. biegunka czy infekcje oddechowe. Aby zmniejszyć ryzyko wystarczyłoby tylko pamiętać o umyciu rąk po każdym wyjściu z toalety oraz przed posiłkami. Jeżeli tych zaleceń nie przestrzegamy, zwłaszcza w miejscach publicznych, to narażamy się również na zarażenie m.in. rotawirusami, czerwonką czy nawet durem brzusznym.

Choroby „brudnych rąk”

Typową zakaźną chorobą wynikającą z braku właściwej higieny – m.in. picia nieprzegotowanej wody, jedzenia nieumytych warzyw i owoców, na których znajdują się liczne wirusy i bakterie – jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane „żółtaczką pokarmową”, które wymaga leczenia szpitalnego. Polega ono na sukcesywnym zwalczaniu objawów, przez podawanie płynów oraz leków przeciwbólowych. Dieta powinna być lekkostrawna. A jak rozpoznać samo zakażenie? Pierwsze sympotomy są bardzo podobne do grypy, a więc złe samopoczucie i osłabienie, podwyższona temperatura, ból mięśni i brzucha. W dalszej kolejności białka oczu i skóra nabierają żółtego odcienia. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, ponieważ żółtaczka pokarmowa wynika z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny osobistej, czyli mycia rąk, pokarmów, spożywania skażonej i nieprzegotowanej wody oraz kontakt z wydzielinami chorego.

Bardzo poważnym stanem chorobowym jest zakażenie toksokarozą, na którą narażone są szczególnie dzieci bawiące się na publicznych placach zabaw i w piaskownicach, z którymi kontakt miały wcześniej odchody zwierząt. Przyczyną jej są głównie psie lub kocie glisty. Objawy choroby zależą w głównej mierze od umiejscowienia larw, które z jelit wędrują z krwią do różnych narządów, które następnie atakują. Jeżeli dotrą do płuc to symptomem będzie kaszel, do układu pokarmowego – bóle brzucha, do mózgu – silne bóle głowy, natomast w przypadku oczu – zez, a nawet utrata wzroku. Konieczna jest hospitalizacja, a nierzadko również operacja, ze względu na utrudniony proces leczenia samymi lekami. Ponadto domowe koty są nierzadko przyczyną podobnej choroby toksoplazmozy, na którą najbardziej zarażone są kobiety w ciąży i mogą odczuć tragiczne konsekwencje. Aby zapobiec zarażeniu, po pupilu powinien sprzątać ktoś inny.

Natomiast częste zakażenie glistą ludzką jest wywołane zarówno niedokładnie oczyszczonym jedzeniem, jak i nieumytymi dłońmi pobrudzonymi ziemią, które później mają kontakt z ustami człowieka. Do jelita przedostają się jaja glisty ludzkiej, z których następnie wykluwają się larwy, a one wraz z krwią przedostają się do płuc. Odkrzutaszanie wywołane przez podrażnioną tkawicę, po którym następuje po raz kolejny połknięcie glisty i zagnieżdżenie się jej w jelitach. Objawami są biegunka na zmianę z zaparciami, bóle brzucha i gorączka. Aby wyleczyć zakażenie glistą ludzką, należy przyjmować lekarstwo o działaniu przeciw pasożytniczym, zazwyczaj przez 3 dni.

Z kolei salmonellą mogą zarazić się zarówno dorośli, jak i dzieci, które zjadły skażone lub niedogotowane jaja. Jednak największe zagrożenie występuje wśród jak najmłodszych pociech. Powszechnymi dolegliwościami przy tego typu zakażeniu są wymioty, biegunka, bóle brzucha i wysoka temperatura. Zazwyczaj zarażenie salmonellą leczy się w szpitalu za pomocą podawania zwiększonej liczby płynów i/lub specjalnych antybiotyków.

Inną chorobą brudnych rąk przeważającą u dzieci uczęszczających do przedszkola jest tzw. lamblioza, zwana również giardiozą, której przyczyną jest pierwotniak. Praktycznie nie daje ona żadnych symptomów, czasami są to bóle brzucha występujące po jedzeniu.

Jak dbać o prawidłową higienę rąk?

  1.  Myj dłonie zawsze przed każdym posiłkiem oraz po każdorazowym wyjściu z toalety, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych, a także po przyjściu do domu, nawet jeżeli to było tylko chwilowe wyjście.
  2.  Zawsze dokładnie myj surowe mięso, owoce i warzywa, najlepiej pod bieżącą wodą. Pod żadnym pozorem nie spożywaj warzyw i owoców prosto z grządku lub drzew.
  3. Nie głaskaj bezpańskich zwierząt, a jeśli już to zrobisz – umyj dokładnie od razu ręce. Dotyczy to również własnych zwierząt, nawet jeżeli mieszkają z nami w domu. Należy dbać wtedy również o to, żeby były one czyste, ponieważ mogą być również źródłem groźnych bakterii i wirusów.
  4. Nie dziel się z nikim swoim ręcznikiem.
  5.  Jeżeli jesteś w długiej podróży i nie masz możliwości regularnego mycia rąk, to zaopatrz się w specjalne żele antybakteryjne dostępne w aptekach i drogeriach.
  6. Do mycia dłoni używaj mydła i bieżącej wody. Zrób to dokładnie.