Nasze kości niestety nie zawsze będą mocne i zdrowe. Z wiekiem ich budowa się zmienia, stają się coraz bardziej delikatne, kruche oraz podatne na złamanie. Najczęściej także u osób w podeszłym wieku złamania leczy się trudniej niż u osób młodych. Nawet wypijany codziennie kubek jogurtu nie wystarczy, aby wzmocnić kości. Proces odwapnienia możemy zatrzymać dzięki odpowiedniej diecie oraz właściwym, regularnym ćwiczeniom.

Na mocne lub słabe kości u dziecka pracuje już kobieta ciężarna; to od jej diety zależy, czy będą one dostatecznie silne. Złe odżywianie ciężarnej skutkuje słabym, podatnym na skrzywienia i złamania kośćcem. Karmienie kilkuletniego dziecka fast foodami również nie ma na kościec zbyt korzystnego wpływu.

Osteoporoza, czyli inaczej postępujące zmniejszanie gęstości kości jest stosunkowo znana, dotyczy przede wszystkim osób starszych, jest związana ze spadkiem poziomu hormonów. Osteoporoza ma też odmianę, na którą coraz częściej cierpią dzieci – osteopenię. Za chorobę odpowiedzialny jest przede wszystkim nowoczesny, pozbawiony substancji odżywczych sposób odżywiania; chodzi w głównej mierze o “śmieciowe jedzenie” fast food: frytki, hamburgery, hot dogi, chipsy plus słodkie, barwione sztucznie napoje gazowane. Takie jedzenie na ogół praktycznie ocieka tłuszczem, napoje gazowane zaś fundują stanowczo nadmierne dawki cukru. Brakuje w jedzeniu tego typu pierwiastków takich jak wapń, składników takich jak białko oraz witamin, na przykład D. Składniki te są niezbędne do prawidłowego rozwoju kości rosnących dzieci. Nie powinien szczególnie dziwić fakt, że młode pokolenie karmione śmieciowym jedzeniem ma kruche, słabe i podatne na złamania kości. Dzieje się tak również dlatego, że fast foody wypłukują wapń z kości – takie działanie mają niestety konserwanty, sól i cola.

Szkielet dziecka przychodzącego na świat ma przeciętnie wagę jednego kilograma, szkielet osoby 20 letniej waży średnio 15 do 20 kilogramów. Mniej więcej w wieku 20 do 25 lat osiąga on swoją szczytową masę kostną; innymi słowy, jest wtedy najmocniejszy. Taki poziom utrzymuje się jeszcze przez jakieś 10 lat. Potem następuje stopniowa, powolna demineralizacja kości, która o niektórych osób może mieć szybszy niż zwykle przebieg, na przykład u kobiet w okresie menopauzy czy też alkoholików.

Na słabe kości można oczywiście stosować różne suplementy diety. Szczególnie polecamy młodzieży powyżej piętnastego roku życia, osobom żyjącym aktywnie oraz ludziom starszym. Może być stosowany pomocniczo w terapii schorzeń kręgosłupa, dla poprawienia ruchomości stawów oraz w celu regeneracji stawów po nadmiernym wysiłku fizycznym czy też kontuzji.

Wszelkie bóle kości i stawów powinny zachęcić do wizyty u lekarza, warto zastanowić się nad tym szczególnie w przypadku, gdy nasze dziecko ciągle sobie coś łamie. Jednak lepiej zapobiegać niż leczyć. Być może warto po prostu sięgnąć po tran, który dziś już nie straszy, bo na szczęście jest dostępny w różnych wersjach smakowych, ma za to wciąż doskonały wpływ na stan kości, dzięki zawartej w nim witaminie D. Jest wyjątkowo cenny zimą, kiedy brakuje światła słonecznego, warto podawać go dzieciom już od najmłodszych lat.