Ten tekst doskonale znany jest zarówno z dowcipów, jak również z życia codziennego. Według kawalarzy w ten właśnie sposób kobiety unikają współżycia seksualnego. Czy to prawda, czy też nie, wypadałoby spytać rzeczonych kobiet. Jednak prawdą z pewnością jest fakt, że w niektórych związkach damsko-męskich może dojść do występowania niechęci seksualnej. To, co czasami nazywane jest zwykłymi chimerami na tle łóżkowym, może z czasem przekształcić się w prawdziwe zaburzenie, które na długo jest w stanie pozbawić nas radości z seksu.

Oziębłość w pigułce

Przede wszystkim należy podkreślić jeden ważny element – to mit, że tylko kobiety mogą odczuwać niechęć do seksu. Przyjęło się tak, jednak badania pokazują, że mężczyźni również borykają się z tym problemem. Według specjalistów, w przypadku mężczyzn przyczyną niechęci do seksu, może być konfrontacja z realnymi wymaganiami partnerki w tej dziedzinie. Czasy, kiedy kobiety leżały na wznak i grzecznie wykonywały każde polecenie mężczyzny już dawno minęły. Coraz więcej kobiet jest świadoma swojej seksualności, wie co ją podnieca i jakich pieszczot chce doznawać. Niejednokrotnie mężczyźni, obawiając się, że nie sprostają wyśrubowanym oczekiwaniom, najnormalniej unikają kontaktów seksualnych. Niestety, powszechną przyczyną braku zainteresowania seksem w związku może być… nuda. Gdy minęły już czasy, kiedy druga połówka zaskakiwała nas na każdym kroku, kiedy kochać mogliśmy się zawsze i wszędzie, a nadeszły czasy stabilizacji i ściśle określonych rytuałów seksualnych, nic dziwnego, że pożądanie wyparowało. Z czasem taka stagnacja może spowodować całkowite zaprzestanie życia seksualnego, co znowu może doprowadzić do wielu konfliktów w związku.

Jednak przyczyn, które mogą spowodować niechęć do kontaktów seksualnych może być o wiele więcej. Mogą mieć one zarówno podłoże fizyczne jak i psychiczne.

Do najczęstszych zaliczamy :

  • – długotrwały stres
  • – przemęczenie
  • – stosowanie używek
  • – siedzący tryb życia
  • – brak aktywności fizycznej
  • – niektóre leki
  • – podeszły wiek
  • – depresja
  • – psychozy i zaburzenia nerwicowe
  • – traumy z dzieciństwa

Awersja to nie fanaberia

Mogłoby się wydawać, że niechęć do współżycia seksualnego to żaden poważny problem i nie wymaga on podejmowania żadnych konkretnych działań. Niestety, prawda jest zupełnie inna. Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, kiedy brak apetytu seksualnego powinien nas zaniepokoić. O awersji seksualnej, nazywanej czasami anoreksją seksualną mówimy wtedy, kiedy niechęć do podejmowania stosunków seksualnych z własnym partnerem trwa nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż pół roku. Kolejnym czynnikiem warunkującym skalę tego problemu jest fakt, że niechęć do seksu przerasta nasze potrzeby i pragnienia. O awersji seksualnej można mówić również wtedy gdy wykluczy się wszystkie inne czynniki mogące ją spowodować, takie jak te wymienione powyżej. Gdy uświadomimy sobie, że mamy problem, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który poprowadzi odpowiednie leczenie.

Leczenie oziębłości to nie lada wyzwanie

W zależności od stopnia nasilenia u nas tego zjawiska, lekarz – w tym przypadku seksuolog – sam zdecyduje, jakie środki należy podjąć. Na pewno warto wiedzieć, że w jakichkolwiek działaniach, podejmowanych podczas walki z awersją seksualną, konieczne jest wsparcie drugiej połówki. Świadomość, że kochana osoba jest cały czas przy naszym boku, z pewnością będzie odpowiednim wsparciem, ponieważ podczas terapii niezwykle istotne jest poczucie bezpieczeństwa i bezwarunkowej miłości. Podstawą w leczeniu oziębłości seksualnej jest eliminacja czynnika, który spowodował zaburzenia na tle kontaktów seksualnych Należy tu m.in. skuteczne leczenie chorób somatycznych i psychicznych, nałogów oraz pełna współpraca pacjenta z lekarzem, jeśli chodzi o farmakoterapię. Przeważnie po wyeliminowaniu wspomnianego czynnika powraca apetyt na seks i bliskość. Do leczenia awersji, czy też inaczej nazywanej anoreksji seksualnej bardzo często używa się także psychoterapii, która ma na celu poprawienie wzajemnych relacji między partnerami, uświadomienie ich nawzajem na temat własnych potrzeb i przyjemności. Można również przyjmować różnego rodzaju farmaceutyki, które mają wzmóc w nas apetyt na seks. Zalicza się do nich leki wzmagające popęd seksualny, wszelkiego rodzaju feromony i afrodyzjaki. Dużą skutecznością cieszą się również różnego rodzaju ziołowe suplementy diety, które pobudzają narządy, wzmacniają witalność i nierzadko są bardzo przydatne przy próbie ożywienia życia seksualnego lub jego wznowieniu.