Sól jak wpływa na organizm człowieka. Właściwości soli.

Sól jak wpływa na organizm człowieka. Właściwości soli.

Sól jest cennym dla naszego organizmu minerałem bez którego płyny ustrojowe tracą równowagę. Co więcej składnik ten służy nam jako środek konserwujący, który hamuje wzrost bakterii w pożywieniu takim jak mięso, pieczywo oraz masło. Wiele koncernów produkujących żywność dodaje do pożywienia sól, aby przedłużyć jego świeżość i przydatność do spożycia. Dzięki temu żywność jest bezpieczna dla ludzi.

Jednak najnowsza piramida żywieniowa, która jest aktualizowana co pięć lat, podkreśla zagrożenie jakim jest nadmiar soli w naszej diecie. Naukowcy odkryli, że wśród ludności spożywającej nadmierne ilości soli, obserwuje się zwiększoną podatność na występowanie różnych chorób. Jeżeli jesteś miłośnikiem zdrowego odżywiania się, koniecznie zadbaj o to, aby ilość soli spożywana w każdym posiłku była odpowiednio zrównoważona.

Dlaczego nadmiar soli jest niekorzystny dla naszego zdrowia?

Nadmierna ilość soli w codziennej diecie sprzyja powstawaniu nadciśnienia. Z kolei wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem predysponującym do występowania chorób, takich jak: niewydolność serca, udar oraz niewydolność nerek. W najgorszych wypadkach nadmiar soli może doprowadzić nawet do śmierci. Zastanawiasz się ile soli dziennie powinnaś stosować każdego dnia?

Osoby mające problem z nadciśnieniem oraz chorobami takimi jak cukrzyca oraz niewydolność nerek, nie powinny dziennie spożywać większej ilości soli niż pół łyżeczki. W przypadku osób zdrowych ilość ta może być równa wielkości jednej łyżeczki. Mogłoby się wydawać, że jedną łyżeczką soli nie będziemy w stanie doprawić potraw spożywanych na co dzień. Dlatego dietetycy proponują dosalanie potraw w momencie, gdy są już one przygotowane na talerzu. Dzięki temu zużywamy zdecydowanie mniejszą ilość soli.

Jak zmniejszyć ilość spożywanej przez nas soli?

Codzienne obowiązki sprawiają, że niestety często nie mamy ochoty na własnoręczne przygotowywanie posiłków. To duży błąd ponieważ tylko wtedy mamy kontrolę nad żywnością, którą spożywamy, a także nad ilością soli wykorzystaną do jej doprawienia.

Gotowe posiłki dostępne w sklepach często są mocno doprawione co nie służy naszemu zdrowiu. Jeżeli jednak koniecznie musisz kupić gotową porcję obiadu, zapoznaj się z etykietą na opakowaniu. Organizacja FDA (Food And Drug Administration) wymaga od producentów żywności stosowania etykiet informujących konsumenta o składzie danego produktu oraz ilości soli w nim zawartej. Wybieraj produkty o niskiej zawartości soli.

Bardzo ważne jest również to, aby w codziennej diecie znalazło się miejsce na świeże warzywa i owoce. Są one bogate w witaminy, a także pierwiastki takie jak potas, który redukuje niekorzystny efekt działania soli.

Do przyprawiania pożywienia staraj się wybierać rozmaite zioła. Mięso może wyśmienicie smakować, gdy doprawimy je przyprawami takimi jak pieprz, czosnek, majeranek, kminek i niewielka ilość soli. Z kolei do innych potraw idealnie nadają się przyprawy takie jak imbir, cynamon, bazylia, oregano oraz chili. Sól nie powinna stanowić bazy naszej przyprawy do żywności. Powinna stanowić jedynie niewielki dodatek, który poprawia smak. Zioła powinny stanowić główny element służący do doprawiania naszych potraw.

Początkowo ograniczenie ilości soli w pożywieniu może dawać wrażenie jakoby produkty nie posiadały smaku. Może to być dziwne wrażenie, jednak kubki smakowe szybko się przyzwyczają do nowego smaku potraw. Wręcz po jakimś czasie stwierdzisz, że pożywienie nabrało nowego smaku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

You cannot copy content of this page

Opinie suplementów diety - Skuteczność suplementów diety
Logo